fbpx

Heaven 7 Ker-al

Крем со уреа 5% и млечна киселина  50 мл

ЗA СУВА И ИСПУКАНА КОЖА

ХИДРИРА И ОБНОВУВА

Уреатата и млечна киселина се природни компоненти за влажнење на кожата кои ја задржуваат водата помеѓу клетките на површинскиот слој на кожата. При недостаток  на влажност кожата станува сува, задебелена, испукана и ја губи својата еластичност. Многу често се јавува црвенило и чуство на чешање. Уреата е одговорна за задржување водата т.е. хидратација на кожата., а млечната киселина е кератолитик т.е. го разградува кератинот и ја прави кожата мека и нежна.

Heaven 7 Ker–al кремата е со посебна формулација која овозможува идеална нега на сувата кожа, ја прави помека, понежна и ги ублажува симптомите на егзема и псоријаза.

Без парабени, вештачки бои и парфеми


Се препорачува за:

  • сува, исклучително сува, груба и испукана кожа на лице, раце, стапала
  • дополнителна нега на кожа со егзема и псоријаза

Состојки             

Aqua, Petrolatum, Propylene glycol, Caprylic/Capric Triglyceride, PEG-20 Glyceryl Stearate, Cetyl Alcohol, Urea, Sodium Lactate, Glyceryl Stearate, Lactic Acid.