fbpx

Heaven7® Scarless

Крем против лузни  со 5 растителни екстракти 50 ml

ЕФИКАСЕН ЗА НОВИ И ЗА ПОСТОЕЧКИ ЛУЗНИ

Бенефити

  • го помага процесот на зацелување на лузните на кожата
  • најефикасен е доколку се започне со апликација веднаш по создавањето на лузните, но позитивно делува и при апликација на постари лузни

Содржи

  • Сув екстракт од кромид (Allium cepa), содржи флавоноиди со природни анти-воспалителни и анти-бактериски својства. Дополнително го омекнува ткивото на површината на лузните т.е. спречува прекумерно создавање на колаген, што резултира со намалување (измазнување) на лузните.
  • Ајдучка трева (Achilea millefolium), го забрзува заздравувањето на рани и исекотини.
  • Кантарион (Hypericum perforatum), има природно анти-воспалително дејство, особено е делотворен кај проблематична и чувствителна кожа. Кантарионот делува смирувачки на кожата и го забрзува заздравувањето на рани и други оштетувања на кожата.
  • Невен (Calendula officinalis ),  има широка традиционална примена во препарати за нега на кожа, главно поради своите анти-воспалителни својства. Етеричното масло екстрахирано од цветовите на невенот, позитивно делува на сите типови на кожа, ги смирува површинските инфекции и ги активира процесите на заздравување на кожата.
  • Арника (Arnica Montana) го намалува лупењето и ја подобрува еластичноста на кожата, поради што е  најделотворна против сува и оштетена кожа.

Употреба

Се нанесува  на чиста и сува кожа со благо втривање неколку пати дневно.

За да се постигнат оптимални видливи резултати потребно е да се користи најмалку 3 месеци.

Бојата и мирисот потекнуваат од растителните екстракти. Може да ја обои облеката и кожата.

Без парабени, вештачки бои, парфеми


Состав 

Aqua, Petrolatum, Propylene glycol, Allium Cepa Bulb Extract, Caprilic/Capric Trygliceride, PEG-20 Glyceryl Stearate, Cetyl Alcohol, Calendula Officinalis Flower Extract, Arnica Montana Flower Extract, Glyceryl Stearate, Achilea Millefolium Flower Extract, Hypericum Perforatum Flower Extract, Phenoxyethanol, Allantoin.